Imiona postaci

Przysyłacie do nas nieraz bardzo fajne postacie, ale... z kiepskimi imionami. Znany Świat jest wzorowany w części na motywach historycznych, imiona powinny wpasowywać się w ten schemat. W końcu powinno być tak, że po brzmieniu imienia jakiejś osoby możemy domyśleć się z grubsza skąd może on/ona pochodzić.

Imiona charakterystyczne dla krain Znanego Świata

Poniżej przykłady imion, którymi można się inspirować (ze szczególnym uwzględnieniem imion postaci, które wystąpiły już na Fantazjadach), dla większości krain. Pozostałych krain domyślicie się sami... :-)

Antalia

Mieszkańcy Antalii noszą imiona w klimatach słowiańsko-polskich. Wystarczy przewertować "Krzyżaków" Sienkiewicza, albo niektóre kawałki Sapkowskiego.

Przykładowe imiona żeńskie: Jadwiga, Dana, Marychna

Przykładowe imiona męskie: Roch, Żegota, Mścibór, Bożygniew, Bożydar, Jan, Siłodar, Sługamiecz, Bogudar, Bogusług, Radosz, Miłosz, Gromosław, Zyndram, Jurand, Wiżyn, Staszko, Jorek

Dawnowiercy

Wyznawcy Dawnej Wiary, czy to z Księstwa Wzgórza, czy z Księstwa Świn i Bolkowa, czy z innych ziem miewają imiona w klimatach celtycko-irlandzko-szkockich:

Przykładowe imiona żeńskie: Mairead, Deirdre, Niamh, Fay, Rhianon, Sinead, Muriel

Przykładowe imiona męskie: Kenneth, Sean, Derek, Angus, Roth, Kai, Gael, Amegrim, Caradavc, LLeu

Hammerstein

Cesarstwo Hammerstein to klimaty niemieckie, germańskie:

Przykładowe imiona żeńskie: Helga, Brunhilda, Gretchen, Katrina, Krymhilda, Uta

Przykładowe imiona męskie: Helmut, Hans, Josef, Adolf, Markus, Johann, Jürgen, Lothar, Sepp, Eckhardt, Reinardt, Reinholdt, Reiner, Hugo, Heinz, Willy, Till, Hagen

Siedmiogrody

W Świnach i Bolkowie powszechne są imiona dawnowiarowe i podobne, jak w Antalii

Księstwo Wzgórza

Imiona dawnowiarowe i podobne, jak w Hammersteinie

Ragovar

Ragovar to klimaty wikińsko-nordyckie:

Przykładowe imiona żeńskie: Astrid, Gerda

Przykładowe imiona męskie: Sven, Eryk, Knut, Kai, Wulfgar, Valgard, Vartsog, Vridimgar

Emirat

Emirat to klimaty arabsko-orientalne:

Przykładowe imiona żeńskie: Aisha, Marjane, Hamideh

Przykładowe imiona męskie: Abdul, Jaser, Zahir

Jakich imion nie wymyślać?

Po pierwsze, imion nie dających się wymówić, a co dopiero zapamiętać. Klasyczny przykład (z któregoś z pierwszych numerów "Magii i Miecza") to złodziej o imieniu Eniwphfwtulc. W szerszym sensie, nie wymyślajcie też imion złożonych z samych spółgłosek albo wyposażonych w niepotrzebne apostrofy (na przykład: Dha'lgieh'll -- można to samo zapisać: Dalgiel i wszystkim będzie łatwiej ;-)).

Po drugie, imion nadmiernie bombastycznych (chyba, że bombastyczność należy do konceptu naszej postaci). W szczególności niepotrzebne są na ogół drugie i trzecie imiona, tytuły i przedrostki szlacheckie (chyba, że ktoś gra szlachcicem itd.). Antyprzykład: oberszter i seneszal Karl Franz Heinrich-Maria baronet von und zu Oberbach-Saltzingen, zwany Brylantem. ;-)

Po trzecie, imion pretensjonalnych, w duchu latynoskiej telenoweli albo południowokoreańskiej gry komputerowej: Pelonio Albanamquez, Maliporcinno Paltamafango itp. ;-)

Więcej o imionach w tym wątku na forum fantazjadowym.