Autor Wątek: Pręty z włókna szklanego, gdzie kupić???  (Przeczytany 13118 razy)

Paulina

• Prawie jak gracz
Pręty z włókna szklanego, gdzie kupić???
« Odpowiedź #45 dnia: Kwiecień 21, 2010, 21:28:51 »
ja zamawiałam z modelmaking.pl, kierowałam się jedynie opiniami z tego forum, ponieważ nie mam zielonego pojęcia o prętach z włókna szklanego. poza tym jest dobrze i bezpiecznie ( i estetycznie!) zapakowane.to czy się nadaje to dopiero sprawdzę, jak zrobię miecz. średnica 8 sądzę, że chyba jest rozsądna.
\"Szczęśliwe zakończenie to luksus na jaki może pozwolić sobie fikcja\"

Rafałsz

• Gracz
« Odpowiedź #46 dnia: Kwiecień 21, 2010, 21:31:36 »
Wygiąć pręt się da. Nie znam osoby, która osobiście by to testowała, ale metoda brzmi następująco:

Należy przygotować sobie specjalistyczny sprzęt w postaci szerokiej deski z odpowiednio wbitymi gwoździami (muszą wystawać).
Pręt należy umieścić na desce tak, żeby wstające gwoździe kształtowały jego krzywiznę. Tak umieszczony pręt należy zostawić w tej pozycji na jakiś czas. Generalnie może ten czas być krótki lub długi, to zapewne zależy od właściwości materiału i występującej wewnątrz propagacji naprężeń itd. itp.
Po zdjęciu pręta z tak wykonanego stelażu powinien on zachowywać narzucony mu kształt.

Przy wykonywaniu tych czynności należy mieć na względzie kilka istotnych uwag:
1. Pręt zawsze cechuje się pewną sprężystością. Jego kształtowanie polega na przyłożeniu takiej siły (poprzez wyginanie i utrzymywanie stanu wygięcia za pomocą gwoździ), która spowoduje przejście naprężeń z zakresu sprężystego w zakres plastyczny. W zakresie plastycznym odkształcenie pręta wywołane naprężeniami, które wynikają z przyłożonej siły, są trwałe, ale nie należy zapominać o naprężeniach z zakresu sprężystego. Ujmując krótko: po zdjęciu pręta z gwoździ on wróci w kierunku stanu pierwotnego, ale nie będzie już prosty (zakładając, że naprężenia były na tyle wysokie, że przeszły w stan plastyczny). Mimo to, pręt ciągle będzie zachowywał swoją sprężystość.
2. Biorąc powyższe pod uwagę, należy montować pręt na stelażu wyginając go bardziej, niż zamierzony kształt, jaki chcemy osiągnąć. Ile? Nie wiadomo, nikt tego nie testował. Można wygiąć trochę, zdjąć, potem wygiąć bardziej.
3. Nie można przesadzić z wygięciem pręta, bo wonczas naprężenia przekroczą wartość dopuszczalną i droga do pęknięcia pręta będzie już dość bliska, będzie przede wszystkim wymagała przyłożenia mniejszej siły.

Na koniec pragnę jeszcze dodać, że osobiście nigdy nie wyginałem pręta aby robić z niego np. szablę. Dowodem na to, że takie trwałe wygięcie można osiągnąć, jest larpowy łuk z włókna, który żeśmy wspólnie z Krassusem pewnego razu zrobili. Po napinaniu tego łuku dostrzeżono, że stan wyjściowy (prosty łuk, przed założeniem cięciwy) nie jest już osiągany po zdjęciu cięciwy. Ramiona były lekko wygięte. Zatem: można. Da się.

Powodzenia!

PS. To tylko teoria, ale pisał inżynier. :)
2009 - Gideon Ansbach, rzemieślnik i handlowiec - zdradziecko zabity przez mroczne elfy.
2010 - Zyndram z Trzekoszyc, właściciel karczmy \"Pod szczurzym ogonem\".
2011 - Dieter Kowalski, Hutman miasta Osternhook.

Adalguem

• Prawie jak gracz
« Odpowiedź #47 dnia: Kwiecień 22, 2010, 08:34:10 »
w takim razie muszę tego spróbować:)
brzmi to bardzo logicznie i sensownie.:)
jak mawiał pewien \"ludek\": kto nie ryzykuje, ten nic nie zyskuje!
\"Nic nie jest prawdą. Wszystko jest dozwolone.\"

Darcane

• Gracz
  • lorem ipsum
« Odpowiedź #48 dnia: Kwiecień 22, 2010, 09:25:41 »
Ja też coś takiego zrobię. Pręty już mam (zamawiałem na allegro, dość tanio to wychodzi, szczególnie, gdy zamawia się grupą), jeden mogę poświęcić na taki \"eksperyment\".
Inna sprawa, że bronią z krzywizną walczy się zupełnie inaczej. Inaczej, tzn. gorzej dla niewprawionej osoby. Dużą uwagę trzeba zwracać na kąt cięcia itd., nie będę się rozpisywał, zresztą zawodowym szermierzem nie jestem. W każdym razie każdemu, kto dla klimatu chce sobie zrobić krzywą szablę w jakikolwiek sposób, polecam wziąć pod rozwagę moje słowa. Wiadomo - przede wszystkim klimat, ale w przypadku broni warto mieć coś, czym potrafimy się posługiwać. Z drugiej strony, nie walczyłem bezpieczniakową bronią z krzywizną. Możliwe, że w przypadku pręta i otuliny nie widać większej różnicy. :)
Fantazjada 2010 - JWP Ziemowit Morawski h. Oksza
Fantazjada Postapo - Jacek, handlarz

Adalguem

• Prawie jak gracz
« Odpowiedź #49 dnia: Kwiecień 22, 2010, 09:35:52 »
wiem, wiem. trzeba się do takiej broni przyuczyć.:)
i trochę bardziej wysilić żeby tą krzywiznę pod otuliną było widać.
ale jaki efekt:) :)

Neo

• Gracz
  • Si vis pacem para bellum
    • http://www.facebook.com/profile.php?id=100000705112685
« Odpowiedź #50 dnia: Kwiecień 22, 2010, 10:45:19 »
No ba , walka szabla to osobna dziedzina walki , na tyle osobna że ludzie dobrze walczący mieczem czy rapierem, w szabli wychodzą dość kiepsko...Ale na LARPie nie jest to aż taki minus, bo bron LARPowa każda ma praktycznie takie same właściwości.
2009-Elentir Ringasul- Stary Elf
2010-Setnik Zbigniew z Trzekoszyc co szlachcicem został.
2011-Joachim Schwarz- Komendant Szkoły Wojny
2012-Brenhin Wingallok

Darcane

• Gracz
  • lorem ipsum
« Odpowiedź #51 dnia: Kwiecień 22, 2010, 14:40:11 »
No właśnie, właśnie... a szkoda. Nieźle mi robienie szablą idzie.;)

Robilard

• Gracz
  • Robilard...
« Odpowiedź #52 dnia: Kwiecień 22, 2010, 15:56:28 »
Walka szablą jest dość wyrafinowana ,a zasady tej szermierki są bardziej pokazowe niż do walki służące(...)
2010 Dragostini - poszukiwacz wiedzy Temezerusa.
2011 Robilard De`Vire -Hammerszteński Szlachcic herbu Nadel, Czarownik Czasosfery.
2012 Sesja...
2013 zobaczycie...

Adalguem

• Prawie jak gracz
« Odpowiedź #53 dnia: Kwiecień 22, 2010, 16:37:01 »
jeśli ktoś dobre podejście ma i refleks i smykałkę to i szablą wroga stos nasiecze:)

Robilard

• Gracz
  • Robilard...
« Odpowiedź #54 dnia: Kwiecień 22, 2010, 16:53:16 »
tak szbla jest o wiele lżejsza od mieczyka(jeżeli chodzi o prawdziwe), ale na larpie jak widziałem filmy na youtube to śmiało powiem iż waga miecza larpoewgo do szabli nie wiele się różni :) za to szabla jest ładniejsza(albo jak kto woli)
2011 Robilard De`Vire -Hammerszteński Szlachcic herbu Nadel, Czarownik Czasosfery.
2012 Sesja...
2013 zobaczycie...

Adalguem

• Prawie jak gracz
« Odpowiedź #55 dnia: Kwiecień 22, 2010, 16:55:26 »
zdecydowanie jest ładniejsza:)
w pełni się z tobą zgadzam, Dragosani.

Robilard

• Gracz
  • Robilard...
« Odpowiedź #56 dnia: Kwiecień 22, 2010, 17:13:36 »
http://www.allegro.pl/item993395229_prety_i_profile_z_wlokna_szklanego.html         u niego zaopatrzyłem się w pręty, i uważam że są dobre (nie są kruche i nie wętkują),
2012 Sesja...
2013 zobaczycie...

Darcane

• Gracz
  • lorem ipsum
« Odpowiedź #57 dnia: Kwiecień 22, 2010, 19:02:23 »
Cytat: Dragosani
Walka szablą jest dość wyrafinowana ,a zasady tej szermierki są bardziej pokazowe niż do walki służące(...)
Hm. Skąd niby takie informacje? oO Nie dość, że się wykluczają (zasady walki nie służą do walki?) to poza tym są nieprawdziwe. Chyba, że chodzi o zasady w szabli olimpijskiej, tu się w pełni zgodzę, ale ja mówiłem o historycznych szablach.

Co do linka na allegro, kupowałem w tym samym miejscu. Polecam, szybko, tanio, sprawnie, na wymiar. :)

Hazim

• Gość
« Odpowiedź #58 dnia: Kwiecień 22, 2010, 20:16:12 »
A jak długo walczysz na stal? Przeglądałeś kiedyś traktaty dotyczące walki, rozmawiałeś z fachowcami na ten temat?

Robilard

• Gracz
  • Robilard...
« Odpowiedź #59 dnia: Kwiecień 22, 2010, 20:19:45 »
z jakieś 6-7 lat jak się nie podoba to skasuje post każdy ma własne zdanie na ten temat i każdy inaczej definiuje walkę oraz jej styl i technikę. (przepraszam jeżeli kogoś uraziłem moją opinią)
2012 Sesja...
2013 zobaczycie...